Friday, October 16, 2015

Foto post: Njujork Tajms na srpskom




Časopis Nedeljnik obeležio je tri godine izlaženja uvodeći mesečni dodatak - Njujork Tams na srpskom.
Iako Nedeljnik nije my cup of tea, poštujem i podržavam ovu inicijativu. A kroz izbor tekstova objavljenih u prvom dodatku, više ćete saznati o savremenom svetu nego, na primer, čitajući sve domaće dnevne novine jedno mesec dana. Pri tome su to zanimljivi tekstovi. Više nego dovoljno!

Monday, September 21, 2015

Izbeglička kriza i novinarske greške

Velika izbeglička kriza i kreatnje hiljada ljudi sa Bliskog istoka kroz Evropu predstavlja, osim ostalog, izazov medijima na kontinetn koji prate ova dramatična dešavanja.

Pisanje o ili grafički prikaz teritorija pojedinih zemalja često budu predmet grešaka.

Tako se agencija Rojters prošle nedelje zbunila (i ubrzo ispravila) o tome da li se Mađarska graniči sa Sirijom ili Srbijom.

Na to je, između ostalih, reagovao i Balkanist na svom Tviter nalogu:


Blic je u više navrata ukazivao na greške stranih medija na ovu temu, prvenstveno kada se radi o Srbiji.

Ovako je ta vest izgledala na sajtu ovog lista:


I slovačka televizija se zbunila gde se nalazi Srbija, a gde Bosna i Hercegovina. O tome nas je takođe obavestio Blic:


Ipak, iako često upozorava da različiti evropski mediji ne znaju gde su granice Srbije, i sam Blic ume da pogreši na tu temu. 

Tako smo u subotu saznali da se Srbija graniči sa Slovenijom:



Monday, September 14, 2015

Kako nastaju medijske imperije


O novim vlasnicima Studija B pisano je prethodnih nedelja.

Između ostalog se kaže:
"Televizija “Studio B” juče je prodata kompaniji “Maksim Medija”. Ova široj javnosti nepoznata firma u vlasništvu je porodice Miloša i Ružice Krdžić koji rade u medijima duže od deset godina. Danas su vlasnici radija “Hit” koji ima nacionalnu frekvenciju, kao i regionalne radio stanice TDI, “Karolina” i “Jat radio”.
Izvor “Blica” kaže da je Miloš Krdžić prvi ozbiljan novac zaradio prodajući DVD u Beogradu. Bio je vlasnik jednog od prvih DVD klubova “Espro” u ulici Kralja Milutina, jednoj od centralnih u prestonici..."

Fotografija sedišta Radio JAT i TDI radio prilično podseća na prostor kakav bi zauzimao video klub, mada je ovo druga lokacija. (Moguće da je ovo na slici, u ulici Maksima Gorkog, i prethodna adresa, pošto se na sajtovima ovih radio stanica navodi Alekse Nenadovića). U svakom slučaju, podseća i na put od imati-više-radio-stanica-puštamo-muziku-u lokalu-u-novogradnji do medija sa dugom tradicijom, pritom u Beograđanci (mada ne znam da li sa novom vlasničkom strukturom to tako ostaje).


Studio B je prethodnih godina imao veoma problematične trenutke - za vreme i ove i one vlasti - ali je njegova uloga u decenijama za nama veoma bitna: u pogledu informisanja - posebno u Beogradu, u borbi za slobodu medija, kao i u pogledu kulture uopšte, i muzičke kulture specifično.

Jedna era svakako je završena. Ovime, kao i gašenjem Radija B92.

Metodologija fact-checking sajtova

Jedan tekst od pre pet godina, i dalje može biti koristan, mada su se stvari svakako izmenile u međuvremenu.  FACT-CHECKING SAJTOVI -...