Juče je predstavljena nova (ili, preciznije, prva i jedina, Medijska strategija Srbije). Nju je naručilo Ministarstvo kulture Srbije, sredstva je obezbedila Evropska unija koja je angažovala međunarodne eksperte da izrade studiju aktuelnog stanja medija u Srbiji i preporuke za transformaciju.
Studija i preporuke bavili su se sledećim temama:
1. Lokalni i regionalni elektronski mediji
2. Javni servis i komercijalne radio i TV stanice sa nacionalnim frekvencijama
3. Regulatorna tela (RRA, Ratel, Savet za štampu...)
4. Digitalizacija (prelazak sa analognog na digitalno emitovanje)
5. Medijski sadržaji, copyrights, medijska pismenost...
6. Pomoć države elektronskim i štampanim medijima i novinskim agencijama
Kao modeli po kojima bi se mogao transformisati medijski sistem Srbije predloženi su sistemi Austrije (zbog geografske i kulturološke bliskosti), Nemačke (zbog dobrog zakonodavstva) i Danske (zbog dobre regulative regionalnih i lokalnih medija i medija civilnog sektora).
Generalna ocena stanja medija u Srbiji je: Ima ih previše, siromašni su, i lošeg kvaliteta.
Preporuka ima jako puno, ali neke od najzanimljivijih su:
- Broj TV stanica sa nacionalnom frekvencijom trebalo bi da bude maksimum dve (sada ih ima pet)
- Po nekoliko regionalnih emitera (radio i TV) trebalo bi da deli jednu frekvenciju i da u različito doba dana emituju svoj program.
- Novinsku agenciju TANJUG trebalo bi transformisati u neprofitnu ustanovu.
- Na postojeću TV pretplatu trebalo bi dodati i izdvajanja za regionalne i medije civilnog sektora.
Ceo tekst studije i preporuka (sa SWOT analizom za svaku) može se naći na sajtu Delegacije Evropske unije u Srbiji - ovde. Tekst je obiman, više od 300 strana, ali su na prvih oko 110 strana sve osnovne informacije - dalje su Anexi. Od utorka će biti dostupna i verzija na srpskom.
Nakon ove prezentacije biće nekoliko meseci javne rasprave, uključujući i šest tematskih okruglih stolova - za svaku od gore navedenih tema. Posle toga trebalo bi da se usvoji završni tekst koji bi onda usvojila Vlada i to bi postao zvanični dokument po kome bi se postupalo.
Osim tehničkih rešenja i predloga za koje još nismo imali vremena da ih detaljnije proučimo, ostaju pitanja o administrativnim, pa i materijalnim kapacitetima za sprovođenje tako obimnih promena. A da su one neophodne, to je nesumnjivo.
Meni je posebno drago što je poklonjena pažnja medijima civilnog sektora i lokalnim štampanim medijima i što su predviđene mere da im se finansijski i na druge načine pomogne. Naravno, ostaje pitanje šta će od toga biti.
Tekst u Blicu navodi još neke bitne preporuke, a izazvao je i interesantne komentare.
/media strategy Serbia, media study, Ministry of Culture, Delegation of the European Union to the Republic of Serbia/
1 comment:
Ovo što pišem nije misao već samo verbalizovano osećanje.
Kako samo izdavaču lokalnog štampanog medija prija ova rečenica:
"Meni je posebno drago što je poklonjena pažnja medijima civilnog sektora i lokalnim štampanim medijima i što su predviđene mere da im se finansijski i na druge načine pomogne."
Post a Comment